Od dłuższego już czasu zabieram się
za napisanie paru słów o Spinalondze, ale jak to u mnie bywa –
ciężko mi się ogarnąć zimową porą. Korzystając z tego, że
jakoś ostatnio jestem mniej humorzasta i nawet jakoś mam więcej
chęci do wszystkiego – postanowiłam dzisiaj coś skrobnąć. To
znaczy – zacząć...ale czy dzisiaj skończę – tego na sto
procent stwierdzić nie mogę...Bo to tak ze mną już jest...
Jako, że podczas tych moich czterech sezonów spędzonych na Krecie głównie pracowałam i pracowałam, tudzież biegałam na plażę ;) - do ostatniego sezonu nie miałam okazji, żeby coś więcej pozwiedzać. Trafiła się jednak „okazja” w 2011 roku. Syn znajomej Ukrainki pracował w agencji turystycznej i tak jakoś wyszło, że załapałam się na klasyczną „masówkę”...;)) Rosyjskojęzyczne towarzystwo bynajmniej mi nie przeszkadzało, zresztą chłopak mówi świetnie zarówno po rosyjsku, angielsku jak i...po polsku ;) Ale to tak na marginesie...
Spinalonga jest niewielką, skalistą wyspą położoną przy północno-wschodnim wybrzeżu Krety, w zatoce
Mirabello. Podróż stateczkiem z Eloundy zajmuje niecałe 30 minut.
Można też wyruszyć z Agios Nikolaos – ale rejs jest nieco
dłuższy (to dla tych, którzy lepiej znoszą kołysanie fal;)) .
Nazwa wyspy pochodzi najprawdopodobniej
od słów „stin Elounda” - do Eloundy , co sugerują liczne
dokumenty weneckie, w których odwoływano się do wyspy jako
„Stinelonda”.
Wenecjanie nie rozumieli znaczenia tego
słowa więc dopasowali je do swojego języka. „Spina” oznacza
cierń, a „longa” oznacza daleko lub długo. Spinalonga to nazwa,
która występowała najczęściej w mowie greckiej.
Niektóre źródła podają, że wyspa powstała w wyniku trzesięnia ziemi ok 1500 r p.n.e. - odłączyła się od półwyspu o tej samej nazwie. Inne źródła z kolei mówią, iż przed okresem panowania Wenecjan,
Spinalonga była półwyspem a w 1589 roku Wenecjanie
przekopali u jego nasady kanał i w ten właśnie sposób powstała poźniejsza Wyspa Trędowatych :-). Hmmm....jak na razie nie udało mi się tego zweryfikować, niestety...Dla mnie osobiście najbardziej prawdopodobne wydaje się, że Spinalonga stanowiła jedną całość z Kolokithą - która też jest niby wyspą-półwyspem Krety...Na mapkach oferowanych turystom w biurach turystycznych Kolokitha figuruje jako Kolokitha Island...połączona jest z Eloundą maleńskim mostkiem...;)
Sprostowanie: dotarłam do informacji, które podają, że faktycznie Wyspa Spinalonga stanowiła całość z półwyspem o tej samej nazwie. W 1589 roku Wenecjanie postanowili "wydzielić" wyspę przekopując kanał u nasady półwyspu Spinalonga. Wyjaśniło się również, że to co brałam za półwysep Kolokitha to jest po prostu Półwysep Spinalonga. :-) Jak widać myliłam się. Nie wiem czy pocieszające jest, że nie tylko ja;) Osobne wyjaśnienie w poście o wyspie Kolokitha ;)
Sprostowanie: dotarłam do informacji, które podają, że faktycznie Wyspa Spinalonga stanowiła całość z półwyspem o tej samej nazwie. W 1589 roku Wenecjanie postanowili "wydzielić" wyspę przekopując kanał u nasady półwyspu Spinalonga. Wyjaśniło się również, że to co brałam za półwysep Kolokitha to jest po prostu Półwysep Spinalonga. :-) Jak widać myliłam się. Nie wiem czy pocieszające jest, że nie tylko ja;) Osobne wyjaśnienie w poście o wyspie Kolokitha ;)
Jeśli chodzi o historię
wyspy...W starożytności mieszkańcy Olous zbudowali na
niej niewielką twierdzę, której celem było zapobieganie częstym
atakom zarówno plemion spoza kraju jak i miast sąsiadujących.
Kiedy wyspę przejęli Wenecjanie, na
ruinach tej starożytnej zbudowali swoją własną – prace trwały
od 1579 roku do ok. 1586. Twierdza była na tyle skuteczna, że
Turcy zdobyli ją dopiero 40 lat później niż resztę Krety.
W 1903 roku po upadku rządów
osmańskich, kiedy Kretę oficjalnie uznano za niezależne państwo, na podstawie decyzji władz
kreteńskich (być może w celu zmuszenia ostatnich mieszkańców tureckich do "wyprowadzki", a którzy nie bardzo mieli ochotę na opuszczenie wyspy) , Spinalonga stała się miejscem odosobnienia
pochodzących z Krety osób chorych na trąd. (1903-1957).
W miejscu weneckich oraz osmańskich
ruin wzniesiono domy, szpital oraz cmentarz . W 1939 roku oddano do
użytku biegnącą wokół wyspy drogę. Nad chorymi opiekę pełnili
kierownik medyczny, pielęgniarki, nadzorca, osoby sprzątające oraz
ksiądz. Ostatni trędowaty opuścił Spinalongę w 1957 roku.
* * * * *
Mimo, że była to tzw. masówka – nie żałuję, że się wybrałam. Żałowałabym, gdybym się nie wybrała...Miejsce niesamowite, pełne „duchów przeszłości”, na swój sposób magiczne...ciche i spokojne – ale w jakiś niesamowity sposób przemawiające donośnym głosem...oczywiście do tych, którzy nie zagubili gdzieś po drodze, w pędzie za nie wiadomo czym – swojej wyobraźni...Warto wyrwać odrobinę czasu i poczuć inny wymiar historii, związanej – jak by nie było – z Kretą ;)
Przy opisywaniu Spinalongi pomagał mi jak zawsze Przewodnik po Krecie zakupiony na Krecie, trochę internet, trochę Przewodnik NG i Przewodnik po Wyspach Greckich z serii Podróże Marzeń.
PS. Będzie jeszcze trochę zdjęć ze Spinalongi i Kolokithy w osobnym poście ;)
PS2, Zaczęłam wczoraj, skończyłam dzisiaj...to i tak nie najgorzej...;)
* * * * *
Wygląda klimatycznie.
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o genezę wyspy Spinalonga lub Kalydon, to jest ona pochodzenia naturalnego. Wprawdzie wenecki kartograf Coronelli a za nim inni, utrzymuje że powstała w 1526 r. w sposób sztuczny i zamierzon., Kalydon oderwał się od półwyspu mniej więcej 1650 -1550 b.C.,prawdopodobnie na skutek wstrząsów związanych z wybuchem na Therze. Łatwo zauważyć, że WSCHODNIA linia brzegowa Spinalongi pokrywa się z północnym krańcem półwyspu. Wciąż przesuwa się na północny zachód, obecnie z prędkością ok. 4 cm/rok, jednocześnie odchylając się w lewo (ok. 80 st. od pozycji pierwotnej).
OdpowiedzUsuń