Kreta, wyspa wśród morskiej rzucona otchłani,
Żyzna, pełna uroków - a siedzą tam na niej
Roje luda, a liczy dziewięćdziesiąt grodów.
Moc tam różnego szczepu i mowy narodów.
Są Achaje, Kydony, Dory bujnogrzywe,
Pelazgi, toż Kreteńcy, tubylcy właściwe.
Na wyspie jest gród Knossos, wielki i stołeczny,
Gdzie lat dziewiątek władal Minos (...)
Odyseja, pieśń XIX

22 marca 2011

Newsy z Krety?? o.0 :)

Newsy z Krety ?!?  Proszę bardzo…

Za AthensNews:
Jak oznajmił urzędnik greckiego Ministerstwa Obrony (nie chciał podać swojego nazwiska) Grecja spodziewa się sześciu katarskich myśliwców i samolotu transportowego we wtorek (dzisiaj) – w bazie wojskowej na Krecie w miejscowości Souda, w prefekturze Chanii.  Nie jest do końca jasne jaka będzie ich rola w „bitwie o Libię”. Katar już wcześniej zgłaszał się z prośbą o pozwolenie na lądowanie czterech myśliwców, po czym zmieniono decyzję – poproszono o pozwolenie na lądowanie sześciu samolotów odrzutowych i jednego transportowego.

Zjednoczone Emiraty Arabskie również zwracały się z prośbą o pozwolenie na tankowanie w bazie Souda – w drodze na Sycylię – jednak nie jest do końca sprecyzowane czy i kiedy ewentualnie przybędą.

Kurcze, sezon turystyczny się zbliża a tu takie newsy człowiekowi serwują  :)

Z uwagi na to, co dzieje się w Libii – zapewne będzie ich więcej. Generalnie Grecja -(również podaję to za AthensNews) - wg greckiego Ministra Spraw Zagranicznych ma „zrównoważone” stanowisko w sprawie Libii. Nie będzie brać udziału w operacjach o charakterze militarnym, które obecnie nie są prowadzone w ramach działań NATO,  jedynie będzie udzielać wsparcia w postaci udostępnienia swoich baz wojskowych, głównie na Krecie – Souda, na Peloponezie – Andravida i Aktio – w zachodniej części Grecji.
Podsumowując – Grecja nie zamierza wysyłać swoich samolotów ani żołnierzy do Libii.

To tak w skrócie - jeśli kogoś zainteresują szczegóły w języku angielskim, podam odnośniki  :)

Mam jednak nadzieję, że wkrótce przejdziemy do bardziej przyjaznych i kolorowych newsów związanych z Kretą. Ja w każdym bądź razie postaram się przybliżyć różne inne aspekty moich kreteńskich marzeń  :)

Wiosna jest a mnie marzy się już latooooooo…..no to na razie…jak będę cierpiała na nadmiar natchnienia – to jeszcze dziś tu zajrzę ***  :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz