Kreta, wyspa wśród morskiej rzucona otchłani,
Żyzna, pełna uroków - a siedzą tam na niej
Roje luda, a liczy dziewięćdziesiąt grodów.
Moc tam różnego szczepu i mowy narodów.
Są Achaje, Kydony, Dory bujnogrzywe,
Pelazgi, toż Kreteńcy, tubylcy właściwe.
Na wyspie jest gród Knossos, wielki i stołeczny,
Gdzie lat dziewiątek władal Minos (...)
Odyseja, pieśń XIX

16 sierpnia 2014

Wyspa Kolokitha, Półwysep Spinalonga i takie tam...perturbacje informacyjne;)

widok na półwysep Spinalonga i - po lewej - na wyspę Spinalonga

Dawno mnie tutaj nie było, czas nadrobić nieco zaległości.   Dzisiaj trochę o ...wyspie Kolokitha?;))

Długo nie mogłam pojąć co się kryje pod tą nazwą – czy wyspa, czy półwysep czy po prostu plaża;) Pogrzebałam trochę w internecie, trochę po przewodnikach – aczkolwiek w tych ostatnich jest o tym tyle co kot napłakał. Czyli nic. Najbardziej sensowne info znalazłam na anglojęzycznej stronie .Wysepka Kolokitha
Kolokitha to niewielka wysepka położona naprzeciwko półwyspu Spinalonga, ok. 12 km od Agios Nikolaos i w niewielkiej odległości od Eloundy. Centralnie naprzeciwko wysepki znajduje się fajniutka plaża (uwieczniona przeze mnie na zdjęciach) o angielskiej nazwie Saint Luke Beach – czyli tak po naszemu plaża św. Łukasza;) Aczkolwiek bardziej znana jest właśnie jako Kolokitha Beach ;)

Tekst z powyższej stronki wyjaśnił mi również, że to co brałam początkowo za półwysep Kolokitha jest de facto półwyspem Spinalonga  (nota bene na mapce Krety, którą można zdobyć za darmo na wyspie półwysep ów nie jest opisany jako Półwysep Spinalonga, tylko wszystko razem – łącznie z niewielką wysepką oznaczone jest jako Kolokitha Island;) - stąd pewnie te niedomówienia i pomyłki).

Najważniejsze jednak, że w końcu wszystko się wyjaśniło ;)

widok z półwyspu Spinalonga w stronę Eloundy i Agios Nikolaos

„Zwiedziłam” tylko niewielką część półwyspu Spinalonga, zresztą cały półwysep jest taki bardziej offroadowy, więc za wiele do zwiedzania tam nie ma – w sensie: zabytków. Są bodajże dwa kościoły - ja dotarłam tylko do jednego z nich - bizantyjskiego kościółka Agios Fokas.

Bizantyjski kościołek Agios Fokas

Agios Fokas

 
Agios Fokas

Agios Fokas

hmm...gdzieś tam się przewinęłam...


i nawet "przyczepiłam się do dzwona" ;)) hmm....
Agios Fokas

Na półwyspie Spinalonga

Na półwyspie Spinalonga...w oddali widoczna (ten mały budyneczek;)) bodajże wczesnochrześcijańska bazylika...ale nie jestem pewna, bo tam nie dotarłam...czasu brakło:(

Na półwyspie Spinalonga z widokiem na Kolokithę;)

j.w.

 
Panuje tam niesamowity spokój, prawie w ogóle nie ma turystów, chyba że czasem przemkną terenowe autka w ramach „kreteńskiego safari” ;)

Jedynie plaża jest oblegana, „masówki” organizują tam grilla, no i ludziska po wycieczce na Spinalongę moczą swoje obolałe kościska w błekitnych wodach Saint Luke Beach ;)  

Saint Lukas Beach zwana też Kolokitha Beach :)

j.w.no i grill...a jakże;) "masówka" głodna ;)

To jeszcze celem uzupełnienia informacji o wyspie Spinalonga:

Wyspa najprawdopodobniej faktycznie powstała w wyniku przekopania przez Wenecjan kanału w 1589 roku. Dawniej stanowiła część półwyspu Spinalonga. Stosowne sprostowanie zamieściłam również w poście o Spinalondze. 

I to by było na tyle - tym razem;) Jak coś sobie przypomnę, albo dowiem się czegoś innego - niż do tej pory wiedziałam - zamieszczę odpowiednie info ;) 

       ***

2 komentarze:

  1. Lubię takie miejsca, ale często i tak zaczynają być oblegane przez masówkę. A przedwczoraj tu zaglądałem i pomyślałem, że dawno nic nie było ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń