Kreta, wyspa wśród morskiej rzucona otchłani,
Żyzna, pełna uroków - a siedzą tam na niej
Roje luda, a liczy dziewięćdziesiąt grodów.
Moc tam różnego szczepu i mowy narodów.
Są Achaje, Kydony, Dory bujnogrzywe,
Pelazgi, toż Kreteńcy, tubylcy właściwe.
Na wyspie jest gród Knossos, wielki i stołeczny,
Gdzie lat dziewiątek władal Minos (...)
Odyseja, pieśń XIX

02 maja 2013

Elounda


Powroty są piękne. Wracam więc wspomnieniami – głównie w wersji fotograficznej – do niesamowitej, magicznej Eloundy... nie pamiętam, które miejsce zrobiło na mnie ostatnio takie wrażenie jak ta niewielka miejscowość położona 10 minut jazdy autobusem od Agios Nikolaos - w kierunku północnym...Elounda znajduje się w miejscu starożytnego miasta Olous. Było to niezależne miasto, gdzie oddawano cześć Zeusowi - Tallaios, Artemidzie-Britomartis oraz Aresowi a na monetach miasta widniały ich wizerunki. W starożytności miasto było słynne przede wszystkim z sanktuarium poświęconemu bogini Britomartis. O ważności miasta świadczy inskrypcja, datowana na III w. p.n.e., która odnosi się do paktu przyjaźni pomiędzy Olous, Lato i Knossos. Znaleziska jakie pochodzą z tego rejonu to kamienne grobowce z darami żałobnymi oraz inne przedmioty, które można podziwiać na wystawie Muzeum w Agios Nikolaos


*      przesmyk spinający Eloundę z "wyspą" Kolokitha ;)**       Elounda ... a maleńka wysepka w tle to Spinalonga

Ruiny starożytnego Olous znajdują się obecnie pod wodą - patrząc z mostu spinającego Eloundę z półwyspem Kolokitha przy dobrej pogodzie można dostrzec jego pozostałości. Cały przesmyk widoczny na zdjęciach powyżej - został usypany przez francuskich żeglarzy w późnych latach XIX w. 

PS1. Warto wspomnieć, że w Eloundzie znajduje się światowej klasy ośrodek wypoczynkowy SPA, z centrum handlowym i innymi atrakcjami, w którym zdarza się wypoczywać takim gwiazdom jak Zinedine Zidane czy Madonna...informacje te pochodzą od osób, które pracowały w owym resorcie... :-)PS2. Zdjęcia oznaczone * i ** pochodzą z elektronicznej pocztówki zakupionej osobiście przeze mnie na Krecie. Autor i właściciel praw: M.Toubis S.A. 

1 komentarz: