Kreta, wyspa wśród morskiej rzucona otchłani,
Żyzna, pełna uroków - a siedzą tam na niej
Roje luda, a liczy dziewięćdziesiąt grodów.
Moc tam różnego szczepu i mowy narodów.
Są Achaje, Kydony, Dory bujnogrzywe,
Pelazgi, toż Kreteńcy, tubylcy właściwe.
Na wyspie jest gród Knossos, wielki i stołeczny,
Gdzie lat dziewiątek władal Minos (...)
Odyseja, pieśń XIX

23 marca 2011

Przedsezonowe rozważania ;)


Bardzo często zastanawiam się nad tym, co tak naprawdę dały mi te trzy sezony spędzone na Krecie. Robię podsumowania, bilansuję „zyski i straty” – bo w takich kategoriach też muszę o tym myśleć.

Jeśli brać wszystko w kategoriach wakacyjno-wypoczynkowych Kreta to słońce, plaże, cudowne morze, wielka historia i „odpoczynek psychiczny” od szarości i bylejakości z jaką mam do czynienia w PL. Niestety.

Jeśli jednak do tego dołożyć niemal codzienną pracę (dni wolne w ciągu 6 miesięcznego sezonu to naprawdę rzadkość), obcowanie z inną – jakby nie było – kulturą, „branie się za bary” z takim a nie innym nastawieniem Kreteńczyków do pewnych spraw – obraz jest już nieco inny :)

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma – takie powiedzenie funkcjonuje chyba od zawsze. I jest bardzo prawdziwe. Jednak gdy tak siedzę i sporządzam te „bilanse” wynik mimo wszystko zawsze jest na plusie :) Nie chodzi tylko o pieniądze. Zarobki – w porównaniu z PL – są zdecydowanie korzystniejsze na Krecie :) To nawet nie ma co porównywać. Jestem w stanie spokojnie się utrzymać i odrobinę odłożyć (jeśli zbytnio nie szaleję z imprezami :)). Niemniej jednak jest to praca tylko na sezon.

Chcąc zostać na Krecie przez cały rok i przetrwać do kolejnego sezonu letniego trzeba by odłożyć znacznie więcej niż jest to możliwe obecnie. Fakt, zasiłki zimowe nadal przysługują (w takiej samej wysokości jak przed kryzysem) osobom, które przepracowały dwa pełne sezony (określona liczba dni). Jest to zasiłek ok. 480 E miesięcznie. Takie informacje miałam do tej pory, czy coś się zmieniło w tym względzie będę dopiero ustalać jeśli znajdę się osobiście na Krecie :)  Niemniej jednak „przezimowanie” na jakiejkolwiek greckiej wyspie (zresztą teraz podobnie jest chyba w całej Grecji) jest dla imigranta bardzo trudne – jeśli nie ma stałej pracy. A o stałą pracę jest bardzo ciężko. Chyba, że ktoś zadowala się sprzątaniem (oczywiście na czarno i oczywiście mam na myśli kobiety. W przypadku mężczyzn sytuacja jest nieco inna, ale również nie najłatwiejsza). Mnie to nigdy nie odpowiadało, dlatego też za każdym razem wracałam na zimę albo do UK albo do PL.

Z moich "znajomych-imigrantek" na Krecie – Łotyszka zdecydowała się zostać po raz pierwszy na zimę. Nie wiem jak przetrwała – bez zasiłku i bez pracy, bez większych oszczędności i wolę nie wnikać w szczegóły. :) Każdy „orze jak może”. Ja bym do tego dodała jeszcze – jeśli mu to odpowiada :) Ale to temat na osobną dyskusję – bardzo trudną i mało przyjemną w rozważaniach. Wolę pozostać przy tematach bardziej „słonecznych” :)

Tyle chciałabym napisać i opisać, ale jednorazowo byłoby to trochę przydługie i nudnawe. Nie chcę aby  treścią tego bloga były same wspomnienia, ale również jakieś rzeczowe i konkretne informacje.

No to na razie ***


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz